Zde může být vaše reklama.

Taky tomu nerozumíte? Roušky pro vás nemáme, nic pro vás nemáme, ale běda vám

Roušky pro vás nemáme, nic pro vás nemáme, ale běda vám

foto: Petr Pelíšek

18. 03. 2020 - 21:38

Roušky, respirátory, dezinfekce, teploměry ani rukavice nejsou. To je sdělení z výlohy jedné olomoucké lékárny dnes v podvečer. V souvislosti s rozhodnutím vlády o povinnosti nevycházet z domu bez roušky je to docela zajímavé. Až by si jeden řekl, jak je možné nařídit používat něco, co nikdo občanům nerozdává a co se ani nedá koupit?

Roušky pro vás nemáme, nic pro vás nemáme, ale běda vám, jak budete vycházet bez ochrany. Těžko pochopitelné. Někteří říkají, že si máme šít roušky sami. To možná jde. Pro příště si zkusíme doma vytvořit respirátor, namíchat desinfekci, udělat teploměr a pak ještě ty rukavice … Ostatně už koluje po internetu jeden vtípek – roušky jsme si zvládli udělat sami, nepustíme se do dálnic?

V některých věcech prostě panuje menší chaos, chybí trošku logiky, když řeknou A, měli by vědět, že po něm následuje B. Nelze přikázat roušky, když nejsou. Podobně nelze v pátek zavřít autoservisy, aby pak zjistili, že vlastně bez nich to moc nejde, tak je v neděli zase povolí. Nebo zavřít galanterie, aby pak zjistili, že vlastně bez nich si ti lidé ani nemůžou ušít sami doma roušky, když oni jim je neumíme včas zajistit.

Republika čelí katastrofě, kterou ve srovnatelné síle zažila možná při povodních v letech 1997 nebo 2002, předtím dlouho ne. A skutečně to vypadá jako v nějakém katastrofickém filmu – prázdné ulice, hledá se pacient nula, je omezen pohyb občanů. V katastrofickém filmu je většinou nějaký hrdina, který všechno vyřeší a zabráni apokalypse. Snad se rychle najde někdo, kdo dokáže při A myslet i na B a nebude muset měnit rozhodnutí co dva dny.

Další články