Jak koronavirus dopadá na hypotéky?
Rozhovor s ředitelem Hanácké realitní kanceláře Ing. Petrem Korytarem a zkušenou finanční poradkyní…
26. 03. 2014 - 00:00
Když před několika týdny představil olomoucký podnikatel Josef Tesařík koncepci další výškové stavby v Olomouci, nazvané Spiritualia, vzedmula se v médiích a na sociálních sítích vlna částečně negativního úžasu. Místní nálada ohledně výškových budov, kterou v posledních měsících částečně určovala veřejná diskuse o plánované Šantovka Tower, se jako by přenesla i na tento projekt. Josef Tesařík ale facebook nečte a domy nestaví jen tak pro nic za nic.
Je, a je to správná cesta. Podobnou se vydala i jiná historická města, například Řím, Paříž, nebo Londýn. Důvod je jednoduchý, historie nikoho neuživí. Aby ta města přežila, musela zabezpečit ekonomickou aktivitu svých občanů. Což se v dnešní době děje koncentrovaným způsobem, a ani Olomouc v tom není výjimkou. Pokud to neuděláme, stane se z Olomouce skanzen, jakým je Valašské Meziříčí. Já nemám osobní potřebu stavění mrakodrapů, je to objektivní proces. Region totiž ekonomicky potřebuje zásadně povzbudit, aby nebyl pouze závislý na státním rozpočtu, což v současné době je.
To je velmi zajímavá otázka. Město Olomouc se stalo krajským městem teprve nedávno, do té doby bylo dlouho jen městem okresním. A dodnes se Olomouci nepodařilo definovat svou roli v regionu. V minulosti byla Olomouc pevností, centrem církve a centrem vzdělání. Čím je dnes? Armáda je pryč, církev hledá svoji roli v moderní společnosti a pokud jde o vzdělanost, dnes má každé větší město univerzitu. To není nosné.Město nemá svoji roli a nemá koncepci. Pak ji ovšem nemají ani občané města, a proto se uplatňují zástupné úhly pohledu – a to je problém. Ona různost názorů je v pořádku, ale v tomto případě chybí cíl.
Ne, nemáme. Lidé se hádají o nepodstatné věci, ale běží nám mezitím čas.
Já jsem od žádného úředníka negativní postoj neslyšel a komise architektů tu stavbu doporučila. Problém je v politické rovině. Mají hodně peněz, hodně starostí, a žádnou koncepci. Mám štěstí, že facebook nečtu. Přitom obě ty budovy jsou značně rozdílné. Všechny klíčové stavby vždy plnily tři funkce; funkcionalitu, symboliku a impresi na lidi. Třeba RCO spoluvytvořilo správní centrum regionu, sídlí tu kraj, pojišťovny. V případě BEA centra se snažím vytvořit centrum podpory hospodářského rozvoje. Ta stavba na sebe totiž bude nabalovat další aktivity. Naproti tomu Šantovka tower mají být byty, to nebude vytvářet budoucnost města. Je to segment, kterým se nezabývám.
Vlastimil Blaťák
Rozhovor s ředitelem Hanácké realitní kanceláře Ing. Petrem Korytarem a zkušenou finanční poradkyní…
Když jsme v srpnu 2016 na stránkách Večerníku psali o čerstvě jmenovaném řediteli olomoucké okresní…
Zatímco ceny bytů v Olomouci začaly pozvolna stagnovat, hodnota pozemků neustále roste.…
Téměř pět milionů sazenic mladých dřevin plánují letos na svých polesích vysadit Arcibiskupské lesy…
Když před 150 lety zakládal Ludvík Sigmund v Lutíně dílnu na výrobu čerpadel pro zemědělce z…
Sulko, jedna z nejvýznamnějších firem v regionu v českých rukách, má za sebou pětatřicet let na…