Zde může být vaše reklama.

Vrahovickým Arboretem jsem si splnil dětský sen, říká předseda Spolku za staré Vrahovice Tomáš Peka

Vrahovickým Arboretem jsem si splnil dětský sen, říká předseda Spolku za staré Vrahovice Tomáš Peka

20. 03. 2018 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Třiatřicetiletý Tomáš Peka usiluje o oživení kdysi největší obce prostějovského okresu. Spolu s přáteli ze Spolku za staré Vrahovice, jehož je předsedou, vysadili unikátní Arboretum s řadou vzácných a neobvyklých stromů. Teď plánuje výstavu k výročí existence spolku, který se kromě ochrany životního prostředí věnoval také zkoumání vrahovické historie. O své činnosti poskytl Hanáckému Večerníku rozhovor.

Spolek za staré Vrahovice, který jste s partou kamarádů založil za sebou má už téměř 15 let své existence. Jaké aktivity spolku považujete za nejvýznamnější?

Zmínil bych určitě sbírání fotografií a pohledů naší obce z různých historických období, vydali jsme novou pohlednici – první vrahovickou pohlednici po čtyřiceti letech. Věnovali jsme se fotodokumentaci Vrahovic, hovořili jsme s pamětníky, podařilo se nám prosadit vyhlášení dvou stromů za památné. Požádali jsme město, aby se nové ulice jmenovaly po významných vrahovických osobnostech. Zásadní je založení Arboreta.

Jak se vlastně tento nápad zrodil?

Už od dětství jsem měl sen vybudovat vlastní park. Naskytlo se nám místo, které nebylo prakticky nijak využité, byla tam malá políčka, zájem o ně upadal a nás napadlo, že by bylo fajn zde vybudovat Arboretum. Chtěli jsme sesbírat vzácné dřeviny, které se v Prostějově a okolí běžně nevyskytují.

Realizace arboreta musela dát spoustu práce… Jak se lidé zapojovali?

Zpočátku jsme na tom pracovali hlavně sami, ale jak dostávalo Arboretum postupně tvář a vyvíjelo se, neobešli bychom se bez značné podpory lidí, kteří nám přispívali. Rozjeli jsme k tomu kampaň v podobě adopce stromků, do které se zapojilo několik desítek lidí. Do samotné práce se přidali i dobrovolníci mimo náš spolek.

Ve volném čase sázíte stromy i na různých dalších místech Vrahovic. Kolik jste jich už vysadil?

Je jich mnoho a nedá se to přesně říct, protože vždycky část vysazených stromů uhyne, ať už kvůli zvířatům, tak někdy i kvůli lidem.

Co se spolkem plánujete do budoucna?

Na stráni nad cihelnou postupně sázíme keře a stromy, abychom zabránili erozi půdy a poskytli útočiště pro ptactvo a drobné živočichy. V této souvislosti bych chtěl poděkovat družstvu, které nám to umožnilo.

Nedaleko tohoto místa byl kříž, který nechali komunisté v 50. letech odstranit a my plánujeme jeho obnovu. Chceme, aby odkaz předků byl přenesen i dalším generacím. Napravit křivdu a navrátit věci do normálu. Heslo našeho spolku je: „Minulost Vrahovic je uzavřená kapitola, budoucnost Vrahovic je otevřená kniha.“

Na podzim chystáme koncert v Arboretu. Každý rok tam zveme různé mladé kapely. K výročí patnácti letům našeho spolku uspořádáme výstavu, kde budeme prezentovat naši práci. Chceme oživit zdejší kulturní život.

Děkuji za rozhovor.

 

Jakub Čech

Další články